Przedszkole Miejskie nr 24 w Bytomiu

BEZPIECZEŃSTWO

BEZPIECZEŃSTWO

 

 

 

 

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w przedszkolu to podstawowe zadanie dla nauczyciela. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przedszkole od najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw.

 Działania profilaktyczne przedszkola to:

  • Przybliżenie dzieciom zagrożeń na które może być narażone
  • Nauka odpowiedzialności za swoje czyny ,przewidywanie skutków
  • Nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach
  • Nauka  podejmowania właściwych decyzji

W przedszkolu dziecko powinno dowiedzieć się i nauczyć radzenia sobie w różnych sytuacjach takich jak:

  • prawidłowe zachowanie się na drodze ,znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego
  • bezpieczne zabawy ze zwierzętami(posiadać wiadomości o prawidłowym zachowaniu się gdy atakuje zwierzę)
  • prawidłowe zachowanie się w kontakcie z obcym człowiekiem

Bezpieczne przedszkole to:

  • Piękne ,przestronne sale
  • Bezpieczny plac zabaw
  • Uśmiechnięty personel
  • Pomoc dziecku w każdej sytuacji

 

 

PROCEDURY

 
Jak każda placówka dla dzieci, nasze przedszkole posiada ustalone procedury dotyczące bezpieczeństwa wychowanków. W naszym przedszkolu wszystkich pracowników, rodziców i opiekunów obowiązują przepisy  zawarte w: statucie placówki, wewnętrznych procedurach i regulaminach

 

PROCEDURA 1

dotyczy przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic (opiekun prawny) będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków

 

NAUCZYCIEL

1.       Powiadamia dyrektora placówki

2.      Nie wydaje dziecka i jednocześnie zawiadamia o tym fakcie innego dorosłego członka rodziny, bądź kolejną osobę upoważnioną w karcie zgłoszenia, którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola

3.      W przypadku, gdy rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub w przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców (po godz. 17.00) dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.

4.      Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka, sprawdzeniu czy rodzice przebywają w domu dyrektor może:

a)     podjąć decyzję, że wychowawca może odprowadzić dziecko do domu (jeżeli są rodzice to dziecko zostaje pod opieką rodziców);

b)     gdy nie ma rodziców w domu wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji ( np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. placówki interwencyjnej ).

c)      Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązanie ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.

5.      Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic (opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeżeli zachodzi taka konieczność powiadomienia o tym fakcie policję (specjalisty ds. nieletnich) - celem rozeznania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka a następnie powiadamia sąd rodzinny.


PROCEDURA 2

dotyczy przypadku gdy dziecko z przedszkola jest odbierane przez osobę niepełnoletnią, wychowawca powinien podjąć następujące kroki:

 

NAUCZYCIEL

1.       Nie wydaje dziecka.

2.      Powiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

3.      Kontaktuje się z rodzicami lub osobą uprawnioną wskazaną przez rodziców celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

4.      Wspólnie z rodzicami lub osobą uprawnioną ustala dalsze kroki postępowania, uzgadnia, kto odbierze dziecko z przedszkola. Jeżeli jest to osoba pełnoletnia, która nie widnieje na liście osób upoważnionych do odbierania dziecka przedkłada upoważnienie podpisane przez rodziców (opiekunów), legitymuje się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nauczyciel sprawdza, czy dane są zgodne z uzyskanymi wcześniej przez telefon.

5.      Nauczyciel przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania regulaminu przedszkola. Sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.


PROCEDURA 3

dotyczy przypadku gdy rodzic/opiekun prawny notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania placówki, wychowawca powinien podjąć następujące kroki:

 

NAUCZYCIEL

1.       Powiadamia o tym fakcie dyrektora placówki

2.      Dokumentuje powyższy przypadek w formie notatki służbowej i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.

DYREKTOR PLACÓWKI

3.      Wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica/prawnego opiekuna, który łamie ustalone zasady odbierania dziecka z przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania. Zobowiązuje go do podporządkowania się im.

4.      Ustala wspólnie z rodzicami zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu. W przypadku gdy rodzice/opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania dyrektor placówki zwraca się do najbliższej jednostki policji o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka, a w następnej kolejności powiadamia Sąd Rejonowy w Bytomiu Wydz.  Rodzinny i Nieletnich.